2022. november 14., hétfő

Finn gazdaság

Finnország

Az ENSZáltalévente közzétett World HappinessIndexszerintFinnország2021-bennegyedikalkalommalletta világelsőhelyezettje. Sokanszeretnékmegtudniennek a boldogságnak atitkát.Afinneknekperszesokokavan,éspróbálunkrájönni, deafinnadórendszeraligha tartozikközéjük.A történelem és a földrajznemvoltkegyes északinyelvű rokonainkhoz.Amikorőseinkkela keleti sztyeppékenvándoroltunk,ésvégüleljutottunkazútjelzőtáblákhoz,azok, akik tudtak olvasni, Magyarország felé vették az irányt, akikpedignem, azokészakfelé, ahogy ők maguk is gyakran önironikusan mondják.

Csaka20. században jött létreaz önálló finn állam, addig a finnek mindigisvalamilyen idegen uralom alattálltak.Előszöra vikingekterrorizáltáka finn törzseket,a12. századtólpedigasvédek szállták megaz ország délirészét,és „gyarmatosították” a tengerpartiterületeket. A kereszténységet is viszonylag későnvezettékbe,afinnországikereszténység kezdeténekaturkuikatedrális1276-osalapításáttekintik. A régisámánistavallásosnépihagyományokazonbanévszázadokonáttovábbéltek a kereszténységgelegyütt,amintaztaKalevala címűfinneposzismutatja:a15.századbana svéd uralomegészFinnországbanelterjedt,a18.századbanpedigaz ország aSvédBirodalomrészelett.Későbbazonban egy másik nagyhatalom, a cári Oroszország is szemet vetett arégióra, különösen azért, mertszükségevoltrá,hogybiztosítsaújfővárosának,Szentpétervárnaktengerimegközelítését,ésaz egész évszázada cári birodalom és a hanyatló svéd hatalomközötti folyamatos háborúskodás időszakát jelentette.Azállandó háborúskodás időszaka lett. Aztán1809-benOroszországmeghódítottariválisaitóla maiFinnországterületét,és létrehozta a Finn Nagyhercegséget.BáraFinn Nagyhercegség acári birodalom része volt,szokatlanulnagyfokúautonómiávalésfüggetlen parlamenttelrendelkezett,amibiztosította,hogyafinnekaz oroszosítási kísérletek ellenéremodernállammáváljanak. Helsinki1812-bena nagyhercegség fővárosais lett,deaddigafőváros a túlnyomórésztsvédTurku volt.

Abölcsfinnekkihasználtákaz oroszforradalomzűrzavarát,és1917decemberében kikiáltottákfüggetlenségüket,amelyeta kommunista kísérletek ellenére a mai napigmegtartottak. A Molotov-Ribbentrop-paktumszovjetellenőrzésalávontaFinnországot, és a Szovjetunió 1939végénoffenzívátindított, de a finnekhősiesenmegvédtékországukatazúgynevezetttélihadjáratban”,megállították a szovjet csapatok előrenyomulását,és megakadályozták az országannektálását. A második világháborúbanFinnországanémetekoldalánlépettbeaháborúba,hogybosszútálljonaszovjet megszállókon. Eziskudarcotvallott, és a háborúvégéreaz országjelentős területeketveszített(Karélia), és szovjettámaszpontokatlétesített.

A hidegháború idején Finnországsemlegességethirdetett(1956),éskülönleges politikai és gazdasági kapcsolatokatalakítottkia Szovjetunióval.Hivatalosaneztaktívsemlegességnek vagyfinnesítésnek nevezték,diplomáciailagpedigaszovjetbarátörököselnök,Urho KekkonenutánKekkoslovákiánakhívták. A hidegháborút követően,1995-benFinnországSvédországgal és Ausztriávalegyidőbencsatlakozott az Európai Unióhoz(EU).Mindazonáltalsemlegesmaradt,ésbára NATO-tagságrólidőnként szó esik,a közvéleménytöbbségesemleges.

Észak-Európaterülete388000négyzetkilométer,amelynekegyharmadaazészakisarkkörönkívülfekszik.FinnországbanaMikulás,JoulupkinemállrokonságbanaSzentMiklóssal,de itt élaTélapóis, akit miaMikulással azonosítunk. RovaniemibenvanegyMikulás-témapark,éséventetöbbtízezerturistalátogatjamega Mikulásotthonát.

Finnország5,5 milliólakosávala Föld egyiklegsűrűbbenlakott országa.Svédországgal,NorvégiávalésOroszországgalhatáros, aBalti-tengerésaFinn-öbölhatárolja.Svédországgal, Norvégiával és Oroszországgalhatáros,a Balti-tenger és a Finn-öböl határolja. Finnországotnéhaaz „ezer tóföldjekéntemlegetik,deeztéveselnevezés-Finnországnak180000tavavan. Az ország alapvetőensík, csaknéhánykisebbdombtalálhatórajta.Alegmagasabbcsúcsafinn-norvéghatáronfekvőLappföldöntalálhatóHalti-hegy,1324méterrel.

A finnek büszkék arra, hogy Európában elsőkéntvezették be anőkválasztójogát1906-ban, és azótaa finn nőkfontosszerepet játszanak az ország politikai életében. JelenlegFinnországnaknői miniszterelnöke van,Sanna Marin személyében,ésmind a négyskandinávországnak vannőiminiszterelnöke.Finnországelnökeishosszúideje(Tarja Halonen).

Haaztkeressük,hogymiértboldogok a finnek, akkorvalószínűlegajólfejlett jólétiállamés a szolgáltatásokminőségemiatt. Afinneknemszeretikamagasadókat, denagyonelégedettekaszolgáltatásokkal,amelyeketcserébekapnak.Köztudott, hogy a finn oktatási rendszer a világlegjobbjaiközétartozik,éssokanszeretnékkövetnieztapéldát. A finn diákoknagyonjólteljesíteneka nemzetközifelméréseken,ésaPISA-tesztekenaz elsőötbenvannak. A felsőoktatás ingyenes és magas színvonalú. A Helsinki Egyetem a világ100legjobbegyetemeközöttvan,és a lakosság 38%-arendelkezik felsőfokú végzettséggel.

Azegészségügyiellátásszintén ingyenes ésazemberekjoga.Azállamazegészségügyiköltségek77%-átállja,ésaki ezzel nem elégedett, azmagánellátásbanrészesülhet.

Ajóléttovábbiokaiközé tartozika jogbiztonság,azátláthatójogrendszer, a kevés bürokrácia és akorrupciószinteteljeshiánya(a világ egyik legkevésbé korruptországa). Az ország nagyon biztonságos,a bűnözési rátairigylésre méltóan alacsony.

A2008-asglobálisválságmegviselte a finn gazdaságot,detovábbrais a világegyikvezető gazdasági hatalma.RégebbenEurópa legszegényebbországavolt,deezmárnagyonrégen volt. A finn gazdasági csodaaz1980-asévektávközlésiés digitálisforradalmávalkezdődött.Csúcspontjána NokiaFinnországGDP-jénekegynegyedétadta. Finnország egy főre jutó GDP-je43000euróévente,amivela világon a 14.,vásárlóerő-paritásonszámolvapediga19.helyenáll.A finn gazdaság versenyképességi mutatója islenyűgöző:a világ 17. legversenyképesebb gazdasága.

Ahajógyártás volt a finn ipar büszkesége,demaaz iparegészeabruttóhazaitermék(GDP)mindössze30%-átadja,annakellenére, hogyolyannagynemzetközivállalatokvannak jelen, mint aConneafelvonóiparban, aNokiaatávközlésben,aTickrillaafestékiparbanésaSanomaamédiaiparban.Afafeldolgozásésapapíriparamúltbankiemelkedővolt,ésmais fontos iparágak.

Alegismertebbtalána Nokiamárka. ANokiát1865-benalapítottákfafeldolgozócégként, későbbszánkókatisgyártott, majdbelépetta gumiiparba,gumicsizmákatésautógumikatgyártott. 1981-benbelépettatávközlésiüzletágba,éshamarosan piacvezető lettamobiltelefonokterén,ésvilágelsőlett.1990-esés2000-esévekAzévtizedelső fele volt avállalatfénykora. Maaközgazdaságiórákontanítjákazokata stratégiaihibákat,amelyekezta világelsővállalatota csőd széléresodorták, ésamobiltelefon-iparágfeladásáteredményezték.Nemismerték felazérintőképernyőkfontosságátésalegújabboperációsrendszerekrevalóátállás fontosságát.Mindazonáltala Nokiamégmindigjelentősszereplőjeatávközlésnek,különösenahálózatépítésterületén,bárhalványnyomaivannakkorábbiönmagának.

Finnországaszoftverfejlesztésben isjelentősszereplő,ésa nyíltforráskódúoperációsrendszertkifejlesztőLinux cégis finn.

Finnországfejlett jólétirendszerétismagas adókból finanszírozzák: a GDP 42%-átszedik beköltségvetéskéntés osztjákújra. Ezugyanolyanarány,mintSvédországban. A legfontosabb bevételi forrás a személyi jövedelemadó. Ez három részbőláll: egy16,5-22,5%-oshelyiadóból,egy 1-2%-osegyházi adóból (nem mindenki fizeti)ésegyprogresszívsávos állami adóból.Azéves jövedelmek 6%-a17 200euróig,17,5%-a25 700 euróig,21,75%-a42 400euróigés31,25%-a 74 200 eurófelettiévesjövedelmekesetén. A magasjövedelműeketsúlyosanbüntetik,amiazegyikokaannak,hogyFinnországota társadalmiegyenlőtlenségetmérőúgynevezettGini-indexszerintnagyon egyenlőségelvűországnaktekintik.

A társasági adó alapvetően20%-osátalányadó.Atőkenyereségadó30 000euróig30%,efelett34%,azosztalékokesetébenpedig25,5%.Nincshelyi iparűzésiadó.

Ahéaa skandinávországokbanismertháromkulcsosmodellt követi. A marginálisadókulcs24%(valamivelasvédországimagasadókulcsalatt), de azélelmiszerekreés avendéglátásra14%-oskedvezményesadókulcsvonatkozik, míg agyógyszerek, akönyvek,akulturálisszolgáltatásokés aszemélyszállításcsak 10%-kaladózik.

Azörökösödési adónégyadókulcsbóláll,20 000 euróig nullaadómértékkel,amelyutána kulcs fokozatosanemelkedik;60 000 euró felett a marginálisadómérték14%.Az egyházi adót az evangélikus ésortodoxegyházaktagjai fizetik, a jövedelem 1-2%-át.Azok,akikhivatalosankiléptekaz egyházból,nemkötelesekegyházi adót fizetni.

Cimke felhö

Finnország,Ho,Kalasoniunnepp,Hollandia,Finn Lappföld,Jeg,Fahaz,Terapo,Gezir,Eszaki,keresés,turizmus,utazás Finnországba,Finn: Suomi,Svéd:Finnország,Svédország,Norvégia és Oroszország határai, Oroszország, és Észtországgalhatáros a tengeren,Az ezer tóföldje,Finn Lappföld,jég,fahaz,telapo,esakigejzir,keresés,turista,utazásFinnországba és Norvégiába,

Ho,Kalasoniunnepp,Hollandia,Finn Lappföld,Jeg,Fahaz,Terapo,Gezir,Nordic,Search,Tourism,Travelto Finland,

Finn: Suomi,Svéd:Finnország,Svédország,Norvégia és Oroszország,OroszországésÉsztország,Tengerihatárok,Ezerföldje,Finn Lappföld,Jég,

Keresés,Turizmus,Utazás,UtazásFinnországbaés Norvégiába

Nincsenek megjegyzések: